Silifke'de Çilek Dikim Çalışmalarına Başlandı

Silifke'de çilek dikim çalışmalarına başlandı.

08.08.2011 09:56

Silifke'de çilek dikim çalışmalarına başlandı.

Atayurt başta olmak üzere, Arkum, Yeşilovacık beldeleri ile Kurtuluş, Sökün, Bahçe, Ulugöz, Buruncu, Gülümpaşalı, Bolacalıkoyuncu köyleri ve Çavuşbucağı Mahallesi'nde üreticiler, toprakta arklar açarak fidelerin dikileceği setleri hazırlamaya başladı.

Dikim yastıklarını gübre sermelerinin ardından damlama sulama sistemi için gerekli yerlere boruları döşeyen çiftçiler, ot kontrolü, sulama aralığının uzatılması, meyvelerin temiz kalması ve çürüğün minimize edilmesi amacıyla ekim setlerine naylon ile örterken, fidelerin dikileceği alanları belirleyerek naylonlarda delikler açtı.

Çilek Üreticisi Mehmet Toker, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, bir dekarlık alanda kurulacak çilek bahçesi için 800 metre boru, cinsine göre 5 ile 6 bin arasında fide gerektiğini söyledi.

Fidenin tanesini 200 kuruşa aldıklarını ifade eden Toker, sulama sistemi, naylon örtü gibi maliyetlerin yaklaşık bedelinin ise 3 ile 4 bin TL arasında değiştiğini kaydetti.

Çilek üretiminin zahmetli bir iş olduğunu vurgulayan Toker, "Yaklaşık bir dekar alana 5 bin TL masraf yapıyoruz. Elde edeceğimiz çileğin kilogramını 1 ile 2 TL arasında değişen fiyattan satıyoruz. Bu da üreticinin verdiği emeği büyük oranda karşılıyor" dedi.

Reklam
Email:
Adınız soyadınız:
En çok paylaşılan haberler
Mersin
adana endüstriyel mutfak hatay endüstriyel mutfak kayseri endüstriyel mutfak bursa endüstriyel mutfak adana endüstriyel mutfak ekipmanları ankara endüstriyel mutfak mersin endüstriyel mutfak